Обожавам миризмата на топъл ябълков пай, свежите ябълки съчетани с топлия аромат на канелата. Най-любимата ми част от ябълковия пай е хрупкавото маслено тесто. А сорта ябълки зависи от вашите предпочитания. Аз използвах три различни, защото това имах вкъщи – зелена по-кисела, Червена превъзходна и Златна Превъзходна. Червена превъзходна са сладки, свежи и сочни, но не са най-добрия избор за готвене, защото са по-меки. Сорта Златна Превъзходна са по-твърди ябълки, свежи, сладки и сочни. Този сорт е по-подходящ за готвене и печене. А зелената беше доста твърда и кисела, за да балансира вкуса на ябълковия пай. Каквито и ябълки да изберете няма да сбъркате, неслучайно се смята, че ябълката е един от най-полезните и здравословни плодове. Редовното похапване на ябълки оказва положително влияние върху здравето ни. Затова, защо да не се наградим с едно голямо парче ябълков пай.
Съставки
За тестото:
1 1/2 чаши брашно
4 супени лъжици захар
1/4 чаена лъжичка сол
1 ч.ч студено масло, нарязано на кубчета
1 голямо яйце, леко разбито с 2 супени лъжици студена вода
За пълнежа:
2 супени лъжици прясно изцеден лимонов сок
3 големи(или 5-6 по-малки) ябълки
2/3 чаша захар, плюс още за поръсване на пая
1/4 чаша безсолно масло
1/4 чаена лъжичка канела на прах
Щедра щипка индийско орехче
шепа стафиди и още толкова леко начукани орехи
и
1 яйце за намазване
Направете тестото на ръка. В средно голяма купа се размесват заедно брашното, захарта и солта. Добавя се и маслото към сухите съставки (нарязано на малки кубчета или настъргано с ренде, докато още не се е размекнало). Втривайте с пръсти маслото с брашното, така че да не останат бучки, докато заприлича на жълто царевично брашно. Добавете яйцето и разбъркайте тестото с вилица или на ръка в купата. Ако тестото е сухо може да поръсите сместа с една две супени лъжици студена вода. След това оформете тестото на топка или на диск. Увийте го в найлоново фолио и го сложете в хладилника най-малко за 1 час.
През това време направете плънката за ябълковия пай. Първо обелете ябълките и ги почистете от семките. Нарежете ги на кубчета и ги сложете в средна купа. Изстискайте половин лимон върху тях. Добавете захарта. Аз добавих и щедра лъжица мед към плънката за повече сладост.
В голям тиган, разтопете маслото на средно-висока температура. Добавете ябълките, и ги гответе докато захарта се разтвори и сместа започне да къкри, около 2 минути. Бъркайте сместа през цялото време, намалете температурата и варете докато ябълките омекнат и освободят повечето от сокове си за още около 7 минути. Прехвърлете ябълките в средно голяма купа, като оставите сока в тигана, може да използвате гевгир или решетъчна лъжица. Върнете сока в тигана, и оставете да къкри на среден огън, докато се сгъсти и леко карамелизира, още около 10 минути.
Отделените ябълки поръсете с канела, индийското орехче, стафидите и начуканите орехи.
Загрейте фурната на 180 градуса. Разделете тестото за пая на половина. На леко набрашнена повърхност, разточете първата половина на диск с големина около 25 до 30 см широк, в зависимост от размера на тавичката, която ще ползвате.
Намаслете кръгла тавичка и сложете пласта маслено тесто така че да покрие дъното и стените на тавата. Сложете плънката от ябълки в тавичката, заедно със сгъстения сос от ябълки. Разточете и другата половина от масленото тесто и го поставете върху плънката. Ако е малко по-широка от тавичката минете отгоре с точилка, за да се залепят ръбовете и да се отреже излишното тесто.
От останалото тесто може да направите украса като изрежете различни формички и ги подредите по ваше желание. Аз украсих моя ябълков пай с малки листенца по края и едно по голямо в средата. Намажете с четка тестото с разбито яйце, а след това се поръсва със захар. Пробиваме тестото на няколко места, за да може парата да избяга, докато се пече ябълковия пай. Сложете в хладилника за поне още 15 минути.
Печете пая докато кората стане златиста, около 50 минути. Оставете го да изстине преди да го сервирате. Може да държите ябълковият пай при стайна температура (покрит) в продължение на 24 часа, или в хладилник до 4 дни.